Odpowietrznik automatyczny - jak działa?
Fragment opisu działania odpowietrzników automatycznych
W odróżnieniu do odpowietrzników ręcznych odpowietrzniki automatyczne działają samoczynnie dzięki wbudowanym zamknięciom pływakowym. Przeznaczone są do odpowietrzania:
- grzejników ściennych i sufitowych, schładzania sufitowego
- ogrzewań podłogowych
- rozdzielaczy kotłowych i kotłów
- końcowych odcinków pionów c.o.
- naczyń wzbiorczych zamkniętych
oraz jako element odpowietrzający w separatorach powietrza.
W zależności od typu, odpowietrzniki automatyczne mogą być montowane:
- tylko pionowo (zawory automatyczne pionowe)
- tylko poziomo (zawory automatyczne poziome)
Wydajność odpowietrzników automatycznych nazywana jest zdolnością wydmuchową i zależy od średnicy wylotowej zaworu oraz nadciśnienia panującego w miejscu przyłączenia odpowietrznika..
Odpowietrzniki automatyczne są czułe na zanieczyszczenia zawarte w wodzie instalacyjnej. Należy więc umożliwić ich okresową konserwację. Jeśli odpowietrznik nie ma w swojej konstrukcji zaworu odcinającego, należy przed odpowietrznikiem zamontować zawór stopowy (Rys. 1).
Fot. Odpowietrznik z zaworem stopowym motylkowym
Zasada działania
Zdecydowana większość oferowanych na rynku odpowietrzników automatycznych ma zbliżoną budowę i zasadę działania. W każdym z nich wyróżnić można: mosiężny korpus, pływak, zawór pływakowy (wydmuchowy) . Przy zapowietrzonej instalacji korpus odpowietrznika wypełniony jest powietrzem, tym samym pływak opada pod własnym ciężarem i otwiera zawór pływakowy. Otwarcie zaworu powoduje usunięcie fazy gazowej przez ciśnienie wody, po czym pływak ponownie unosi się do góry automatycznie zamykając zawór.
fragment, wg http://www.instsani.webd.pl/odpoplyw.htm