Odpowietrznik mechaniczny czy automatyczny?

Odpowietrznik mechaniczny czy automatyczny?

Odpowietrzniki mechaniczne i automatyczne w praktyce nie są dla siebie alternatywą – stosuje się je w innym celu i w różnych miejscach.

  • Odpowietrznik mechaniczny to po prostu specjalny zawód zainstalowany w grzejniku lub jednym z króćców (górnych). Mówiąc w największym uproszczeniu – jest to wkręcana zaślepka, której odkręcenie powoduje powstanie nieszczelności. Ponieważ grzejniki nie są montowane idealnie poziomo, właśnie przy odpowietrzniku gromadzi się powietrze, jeśli dostanie się ono do instalacji. Po odkręceniu odpowietrznika wydostanie się z sykiem z grzejnika.
  • Odpowietrznik automatyczny to bardzo prosty mechanizm opracowany przez Herona z Aleksandrii, w którym do dziś można było wprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany. Jest to pływak, który przymocowaną doń iglicą zamyka mały otworek. Proste i skuteczne. Pytanie o to, jak działa odpowietrznik grzejnikowy automatyczny, jest więc bardzo proste, odpowiedź jeszcze prostsza, ale wiele osób czuje się rozczarowanych, że nie ma tu żadnej elektroniki.

wg http://www.budujesz.pl/wiadomosc/odpowietrznik-jak-wybrac-jaki-najlepszy...